Thursday, January 10, 2013

Lobiranje zakonodavaca na Americki nacin...

Sta me je podstreklo da se dotaknem ove teme je upravo to sto dosta cesto nailazim na komentare iz "Blica" i ostalih novina na netu gde se iznose razni pogledi, predlozi i nezadovoljstva povodom jednog ili drugog dogadjaja u drustvu (bas kao i u ovom nasem komsiluku:).

 Najcesce se pojedinacno potrazuje izmena postojecih zakona u vezi nasilja i ostalog kao sto je i ovaj tragican slucaj gde je pitanje kako i kome pisati molbe/peticije o izmenu krivicnog zakona u SRB:

Copy/Paste sa - Blica:
---------
"hajde
Četvrtak, 10. 01. 2013. 08:19h
neregistrovan korisnik

@2013 : da pokrenemi.Molim nekog ko je vican tim pravnim i administrativnim poslovima da to pokrene ,a svi mi koji komentarisemo potpisacemo.Kako se to pokrece?! sta treba!?"
---------------

Ne znam kako je to tamo, i kome se gradjanin moze obratiti kao pojedinac, ili pristupiti ostalim (masi) istomisljenicima da bi 'zakonodavci' culi njegov/njen glas (tacnije, vapaj), ali znam kako je to ovde koje (i ako ne perfektno drustvo) pojedinacan glas se moze preneti/cuti i do najviseg politickog tela.


U nedostatku nesto poput ovog dole, mozda bi neko 'srocio' i bolje pa bi se i tamo pojedinci osecali kao i da oni imaju dodira i uticaja sa politickim mocnicima!:)
*

WE the  PEOPLE: Your voice in our government
Na datom linku mogu se naci selektivne informacije o americkoj politickoj svakodnevnici, medju kojima i kako priloziti molbu/peticiju pres. Obami i njegovoj administraciji povodom licnog pogleda i misljenja o dopuni ili izmeni postojecih zakona.
 WEb stranica je postavljena od strane White House (WH) preko koje elektronski se mgu pratiti, izmedju ostalog, i peticije gradjana sa kojim se direktno apeluje predsednistvu USA da se pozabavi politickim, pravnim, etc. pitanjem drustva. 
Registracija za unosenje svoje peticije je vrlo jednostavna (ime, prezime, email, i mesto prebivalista). Biranjem i likom na: CREATE A PETITION, OPEN PETITION, RESPONSES, HOW & WHY moze se doci do interesantnih podataka u vezi postavljenih peticija ili biranjem od oko 40tak izbora i unosenjem svoje peticiji na uvid svakog koji otvori tu peticiji.

Ukoliko se nadje 25,000 potpisa, tj. saglasnih gradjana peticije, ta se peticija razmatra od strane sluzbenika WH se procesuira za dalje i javno objavljuje ishod istog (ili prenosenje za razmatranje i odluku zakonodavaca; U.S.Congress).
Izvod iz :  Izbor odseka za pisanje/unosenje peticija
Choose up to 3 issues to describe your petition
Agriculture Arts and Humanities Budget and Taxes Civil Rights and Liberties Climate Change Consumer Protections Criminal Justice and Law Enforcement Defense Disabilities Economy EducationEnergyEnvironment FamilyFirearmsForeign PolicyGovernment ReformHealth CareHomeland Security and Disaster ReliefHousingHuman RightsImmigrationInnovationJob CreationLaborNatural ResourcesPostal ServicePovertyRegulatory ReformRural PolicyScience and Space PolicySmall BusinessSocial SecurityTechnology and TelecommunicationsTradeTransportation and nfrastructureUrban PolicyVeterans and Military FamiliesWomen's Issues

*
*

1 comment:

  1. Kratko i jasno !
    Tako se to radi u Bundes ligi.

    Pozdrav

    ReplyDelete