Monday, April 1, 2013

Osvrt na vreme i CNC tehnologiju...

Da vreme brzo leti to nam je svima vec poznato, posebno nama koji smo po drugi put pred penzijom; tacnije mi koji smo prevazisli po godinama zivota cak i : - the interstate highway speed limit, tj. medju-regionalnu dozvoljenu brzinu voznje od max. 70 milja na sat. (Duhovito uporedjenje na ovdasnjem, dok po naski....?).

Sta zelim sa ovim reci je upravo da je sa danasnjim danom (4/1) pocetak kraja ovog meseca kao i samog TSU prolecnog semestra (4/29).  Po nastavnom planu, danasnje lab. vezbe su bile posvecene proizvodnim procesima putem CNC tehnologije.  Za manje upoznate to je obradjivanje predmeta od metala preko kompjuterski programiranim masinama sa reznim alatom.  Sustina laboratoriskog predavanja i vezbi je vise u sazetom pregledu i upoznavanje buducih diplomaca inzenjera iz masinstva sa programskim formatima kao i upravljackim sistemom masinskih centara  iz familije masina alatki - Haas & Fadal nego obuke nezavisnog rada sa CNC masinama.

Pored ostalog, detaljnije upoznavanje se odnosi na rucnom programiranju sa G&M Codes, dok povrsno sa Cad/CAM softwar-om (SurfCam).  Obzirom na ogranicenost planiranog vremena za taj deo nastavnog plana, vezbe se svode na; (1) parametre programiranja putanje reznog alata, (2) ubacivanje programa u upravljacki centar (Haas Simulator & Fadal MCU), (3) orjentacija reznog alata u masinskom centru "Fadal"; X, Y & Z-ose, i konacno (4) rezanje materijala po programu.

Naravno, najveci deo vezbe se poklanja stavkama pod #3 & 4, jer su u pitanju moguce nepaznjom licne povrede ili lomljenje reznog i propratnog alata.

Pretpostavljam da je ova tema mog piskaranja daleko manje zabavna nego opisivati neke dozivljaje sa RV putovanja, ali kao sto nije sve u zivotnoj svakodnevnici samo o jelu  i politici, nekad se moze naci zadovoljstvo u citanju i u ovakvoj prirodi posla, tim pre kad se radi o prenosenju zivotnog i radnog iskustva na mladje generacije.  Za sve ove godine, bilo mi je zadovoljstvo raditi sa  studenatima sa comm. coll./univ. u tri savezne drzave (CA, TX, TN) i u zadnjih par godina i na ovom univerzitetu (2005/06 skolske god.).

Kao sto rekoh na pocetku, po nekad mi se cini kao da je sve to pocelo od skora, a ne od 1973ce, samo sto u onom vremenu sam se brze podizao sa kolena nego sto se danas spustam na njima.  Ponekad prilikom uvodnog predavanja pokusam da povucem paralelu izmedju proizvodne tehnologije moje generacije tz. tehnologija SEKACA i KALOPACA (Chisel & Hammer Technology) i danasnje tehnologije koja je ne zamisliva bez kompjuterske/software obrada procesa industrijske proizvodnje (CAD/CAM, PLC, etc). Obicna reakcija na to 'vickasto' i apstraktno uporedjenje ostavlja lica mojih studenata nema bez ikakvog odraza, jer dok je mnogima poznata primena cekica (Hammer) malo ko zna sta je, ili se ikada suocio sa - SEKACEM (Chisel)!

Toliko o mojoj vickavosti (humoru) i generacijskom jazu nas koji pamtimo WWII (drugi sv. rat) iz prve ruke, i danasnje generacije koja ne moze zamisliti sebe bez; smart phones, iPod, SMS poruka i sve ostalo sto je na dohvat ruke (i u dzepu podebljeg novcanika)! :)

Par slika sa danasnje lab aktivnosti. (Klikom na sliku moze se uvelicati)

College of Engineering at Tennessee State University (TSU) http://www.tnstate.edu/me/

Upoznavanje sa CNC upravljackim sistemom masinskim centrim za glodanje i struganje (Haas: Machining & Turning Centers/Simulators)

Upoznavcanje sa CNC uparavljackim sistemom (Fadal Machining Center)
 

Pregled jednog od programa (ranije ubacenim u Centru)

Upozorenje u orijentaciji reznog alata na predmet spreman za obradu....


... i dalje osvrt na pripremu/orijentisanje reznog alata u upravljacki sistem.

Primer obrade metalnog dela CNC masinskim centrom:
https://www.youtube.com/watch?v=WTEGAjj_SAs

Haas Factory Tour:
http://www.youtube.com/watch?v=ScnzJJRFsGI
*
Links poznatih Cad/Cam softwar-a u proizvodnom masinstvu:
http://www.mastercam.com/
http://www.gibbscam.com/


*
*

No comments:

Post a Comment